Przewodnik po certyfikatach

Certyfikaty i ich znaczenie, czyli jaki certyfikat i do czego?

Poradnik dla wybierających certyfikat.

Na rynku jest dostępnych wiele certyfikatów, a ich wystawcy próbują przekonać Nas (Ciebie i mnie), że właśnie Ich certyfikat jest najważniejszy i zapewni Nam powodzenie w życiu, pracy i biznesie! Czy tak jest na pewno?


Jaki certyfikat wybrać dla Naszego biznesu?

Pamiętaj! Certyfikat dobieramy do CELU jaki dzięki niemu chcemy osiągnąć!

Na rynku dostępne są dwa rodzaje certyfikatów:

Certyfikaty
akredytowane

Certyfikaty
nieakredytowane


Certyfikat nieakredytowany

Certyfikat nieakredytowany, zwany inaczej zwykłym, jest uznawany tam, gdzie w przepisach lub specyfikacjach wymagany jest certyfikat systemu zarządzania. Takie certyfikaty wystawiają firmy doradcze.

Ważne: w wymaganiu nie może być mowy o certyfikacie akredytowanym!

Certyfikat ten służy do budowania wizerunku organizacji (firmy, urzędu, szpitala), i potwierdzenia Naszej kompetencji dla organizacji nie wymagających certyfikatu akredytowanego. To czy certyfikat zostanie uznany przez naszego Klienta, zależy tylko i wyłącznie od jego dobrej woli. Nie musi uznać certyfikatu.

Zalety:

  • jest tani i łatwo dostępny
  • u niektórych wystawców faktycznie potwierdza spełnienie wymagania określonego poziomu wiedzy lub standardu organizacji pod katem spełnienia normy np. ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 26001, itp.

Wady:

  • oficjalnie rzadko jest uznawany

Certyfikat akredytowany

Certyfikat akredytowany jest uznawany przez wszystkie organizacje na świecie i potwierdza, że posiadamy kompetencje lub działamy zgodnie z określoną normą lub standardem w określonym zakresie naszej działalności i określonych lokalizacjach.

Jest wystawiany przez akredytowane jednostki certyfikujące. Certyfikat ma na sobie logo jednostki certyfikującej i logo akredytacji z numerem akredytacji. Wzory logo znajdziesz na stronie http://www.pca.gov.pl/

Zalety:

  • musi zostać uznany przez Wszystkich
  • potwierdza posiadanie określonych kompetencji, np. Pełnomocnika Systemu lub Audytor Wewnętrzny
  • potwierdza spełnienie wymagania określonego standardu lub normy np. ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 26001, itp.

Wady:

  • aby go uzyskać trzeba spełnić określone wymagania
  • jest trochę droższy

Kto akredytuje jednostki certyfikujące:

Wykaz jednostek akredytujących jednostki certyfikujące znajdziesz na stronie https://iaf.nu/en/recognised-abs/.

IAF jest jednostką nadzorującą jednostki akredytujące (policjant pilnujący policjanta).

Każda z jednostek akredytujących ma na swojej stronie wykaz akredytowanych przez siebie jednostek certyfikujących, jak np. Polskie Centrum Akredytacji https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/.

Pamiętaj!

Jeżeli jednostka certyfikująca (JC) została akredytowana przez jednostkę akredytującą (JA) stowarzyszona w IAF, to automatycznie została uznana przez pozostałe JA i ich państwa matki (PCA – Polska)!

Urzędniku, pamiętaj! – podstawa prawna w/w uznania: Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. 2006 nr 249 poz. 1834) http://isap.sejm.gov.pl